Jeżeli kiedykolwiek usłyszeliście hasło wazektomia to najprawdopodobniej spotkaliście się z wieloma sprzecznymi informacjami na temat tego zabiegu. Chociaż wiedza na temat męskiej antykoncepcji jest coraz bardziej powszechna, to istnieje wiele nieprawdziwych informacji na jej temat.
1. Pierwsze dni po zabiegu to tylko leżenie i odpoczynek
Nic bardziej mylnego! 99% pacjentów kolejnego dnia wraca do pracy, ponieważ nie ma ku temu przeciwskazań. Po zabiegu może wystąpić niewielkie osłabienie spowodowane raczej emocjami związanymi z wazektomią.
2. Basen i sport całkowicie zakazany przez długi okres czasu
Nie! Sport nie jest zabroniony. Lekkie sporty, spacery po parku czy lesie, ruch na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpływają na regenerację organizmu. W przypadku basenu chodzi głównie o zabezpieczenie miejsca rozwarstwienia skóry ( nie przecięcia!) przed drobnoustrojami i infekcją. Po około 3-4 dniach nie ma zupełnie śladu po ingerencji i można spokojnie iść na basen. Można również wrócić do aktywności fizycznej sprzed wazektomii.
3. Wazektomia obniża popęd seksualny
To bardzo częsta obawa pacjentów przed poddaniem się zabiegowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ boimy się tego czego nie znamy. Pragniemy Państwa uspokoić. Z wieloletnich badań pacjentów po wazektomii wynika, że zabieg nie miał żadnego wpływu na ich życie seksualne, a co więcej, u około 80% badanych i ich partnerek znacznie się polepszyło!
4. Wazektomia jest bardzo bolesna
Wazektomia nie jest bolesna. Należy do zabiegów mikrochirurgicznych, nie używa się przy tym igieł, skalpela, nie robi nacięć. Każdy pacjent ma oczywiście inną wrażliwość na bodźce, ale opisuje się to jako uczucie większego lub mniejszego dyskomfortu a nie bólu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Obecność anestezjologa jest niepotrzebna a zabieg trwa około 20 minut.
5. Wazektomia jest w Polsce zabroniona
Jest to dość częsty mit powtarzający się również w środowisku lekarzy. Nie ma przepisu, który zabrania wykonania wazektomii w Polsce. Każdy ma prawo do decydowania o swojej płodności. Wazektomia mylona jest z kastracją co jest zupełnie innym zabiegiem, na szczęście jest to zjawisko coraz rzadsze, co oznacza, że wiedza społeczeństwa na temat wazektomii jest dużo większa.